Czym jest przemoc ekonomiczna i co łączy ją z niealimentacją?
Pojęcia przemocy ekonomicznej oraz niealimentacji coraz częściej są zestawiane ze sobą w parze. Obie formy nadużyć mogą mieć bowiem wspólny mianownik –…
Pojęcia przemocy ekonomicznej oraz niealimentacji coraz częściej są zestawiane ze sobą w parze. Obie formy nadużyć mogą mieć bowiem wspólny mianownik – kontrolę finansową i ograniczanie środków do życia osobie upoważnionej do otrzymania wsparcia pieniężnego. Zjawiska te jednak są zupełnie inaczej definiowane, a także rozpatrywane w świetle prawa.
Definicja przemocy ekonomicznej
Przemoc ekonomiczna polega na kontrolowaniu oraz ograniczaniu dostępu danej osoby do środków finansowych lub innych zasobów materialnych. Prowadzi to do jej uzależnienia od sprawcy. Może przejawiać się poprzez między innymi zabieranie wynagrodzenia ofierze, zakazywanie podejmowania pracy, kontrolowanie wydatków, zmuszanie do podpisywania niekorzystnych umów czy zadłużania się.
Celem tego typu przemocy jest utrzymanie ofiary w stanie zależności ekonomicznej, co znacznie ogranicza jej możliwości samodzielnego działania oraz podejmowania decyzji życiowych. Jest to poważny problem, który może dotyczyć zarówno relacji partnerskich, rodzinnych, jak i zawodowych.
Konsekwencje przemocy ekonomicznej
Ze względu na to, że trudno określić, jakie dokładnie zachowania wpisują się w zakres przemocy ekonomicznej – nadal nie została ona skryminalizowana w kodeksie karnym. Należy jednak zaznaczyć, że zgodnie z art. 207 k.k. oraz art. 209 k.k. jej pewne formy mogą być karane. Na przykład, uznając, że wydzielanie pieniędzy na utrzymanie rodziny należy do psychicznego znęcania się nad inną osobą albo udowadniając fakt, że niealimentacja, której dopuszcza się zobowiązany, ma być formą zemsty, kary, kontroli czy chęci poniżenia ofiary.
Czym jest niealimentacja?
Niealimentacja z kolei to przestępstwo karane zgodnie z art. 209 § 1 k.k. Obejmuje sytuacje, w których dana osoba uchyla się od oficjalnego obowiązku płacenia alimentów na rzecz swojego dziecka, byłego partnera, rodzica, brata, siostry albo innego członka rodziny będącego w niedostatku. Mowa jednak o niej w momencie, gdy sąd wydał formalne orzeczenie nakazujące przekazywanie finansowego wsparcia w określonej wysokości.
Więcej na temat niealimentacji możesz przeczytać w artykule pt. Niealimentacja jako przestępstwo.
Co ma wspólnego niealimentacja z przemocą ekonomiczną?
Skutkiem niealimentacji bywa doprowadzenie do sytuacji, w której osoba uprawniona traci możliwość zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych. Wówczas mierzy się z brakiem środków na zakup na przykład lekarstw, jedzenia czy podjęcie edukacji, co nie tylko pogarsza jakość życia, ale też ogranicza perspektywę rozwoju oraz samodzielności.
Taka sytuacja może być wykorzystywana przez osoby niepłacące alimentów jako forma kontroli i manipulacji, co wpisuje się w szerszą definicję przemocy ekonomicznej. Osoby dotknięte tym problemem często czują się bezsilne, a także zależne od sprawcy. Prowadzi to do dalszej marginalizacji ich sytuacji życiowej oraz psychicznej. W ten sposób niealimentacja staje się narzędziem wywierania presji i ograniczania wolności finansowej, co jest jednym z kluczowych aspektów przemocy ekonomicznej. W takim wypadku na zobowiązanego nakładany jest surowszy wymiar kary za przestępstwo niealimentacji w postaci grzywny, kary ograniczenia albo pozbawienia wolności do 2 lat.
Uważasz, że osoba z Twojego otoczenia stosuje względem Ciebie przemoc ekonomiczną? Nawet po orzeczeniu sądu Twój były partner nie chce płacić alimentów na biologiczne dziecko? Masz tego dość, więc szukasz pomocy skutecznego adwokata specjalizującego się w prawie rodzinnym? Niezależnie od tego, czy mieszkasz we Wrocławiu, czy innym mieście – skontaktuj się ze mną! Jako wykwalifikowany prawnik doradzę Ci, jakie kroki podjąć, aby odzyskać należne pieniądze, a w sądzie zajmę się obroną Twoich interesów.