Separacja a rozwód – różnice i podobieństwa
Terminy “separacja” oraz “rozwód” przywodzą na myśl problemy małżeńskie i rozstanie. Mimo że oznaczają co innego, a także mają odmienne konsekwencje w świetle prawa –…
Terminy “separacja” oraz “rozwód” przywodzą na myśl problemy małżeńskie i rozstanie. Mimo że oznaczają co innego, a także mają odmienne konsekwencje w świetle prawa – często stosowane są zamiennie. Dlaczego te dwa pojęcia są mylone? Co różni oraz łączy separację i rozwód? Na co zdecydować się, myśląc o formalnym zakończeniu związku?
Czym jest separacja i jakie niesie za sobą skutki prawne?
Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym separacja to instytucja prawna, która stanowi o formalnym zawieszeniu życia małżeńskiego. W przeciwieństwie do rozwodu – wskutek jej orzeczenia nie następuje trwałe rozwiązanie węzła małżeńskiego. Z tego powodu strony postępowania nie mogą zawrzeć nowego, formalnego związku z kimś innym, gdyż nadal mają prawa oraz obowiązki wobec siebie.
Separacja często bywa etapem przejściowym przed nieuniknionym rozwodem, zapewne dlatego jest z nim mylona. Zwykle obowiązuje przez pewien okres. Może zostać zniesiona na wniosek jednej ze stron, ale też trwać tak długo, jak małżonkowie uznają to za konieczne.
Wiele osób decyduje się na separację, kiedy odczuwa w związku ustanie więzi fizycznej, emocjonalnej oraz gospodarczej. Wówczas tego typu rozłąka stanowi czas na naprawę relacji, przejście przez tymczasowy kryzys i refleksję nad tym, czy z pewnością pragnie się całkowitego zerwania węzła małżeńskiego. W niektórych społecznościach albo religiach separacja jest lepiej odbierana niż rozwód. Dodatkowo stanowi jedyne wyjście, kiedy sąd nie wyraża zgody na trwałe unieważnienie małżeństwa.
Rozwód – co to jest i czym różni się od separacji?
Rozwód natomiast całkowicie zakańcza dane małżeństwo, w rezultacie czego prawnie przestaje ono obowiązywać. Po jego orzeczeniu ustaje obowiązek wzajemnej pomocy drugiemu małżonkowi, a strony postępowania mogą zawrzeć nowy, formalny związek z innym partnerem. W trakcie sprawy rozwodowej sąd musi podzielić majątek i zobowiązania finansowe, ustalić prawo do opieki nad dziećmi lub nałożyć ewentualny obowiązek alimentacyjny.
Rozwiązanie, jakim jest rozwód, służy przede wszystkim osobom, które są pewne, że ich małżeństwo nie przetrwa. Jeśli poważnie zastanawiasz się nad złożeniem wniosku o rozwód – przeczytaj artykuł, w którym opisałam wszystko, co trzeba wiedzieć przed inicjacją postępowania rozwodowego.
Cechy wspólne separacji i rozwodu
Separacja oraz rozwód służą uregulowaniu sytuacji między małżonkami. Oba rozwiązania pozwalają dwóm stronom postępowania mieć jasność w kwestii swoich praw, obowiązków oraz statusu. Wymagają też ustalenia szeregu ważnych spraw, które do tej pory były dzielone. Dobrze wiedzieć także, że te dwie instytucje dodatkowo, między innymi:
- umożliwiają uzyskanie orzeczenia rozkładu pożycia z winy małżonka (na wniosek),
- wyłączają ustawowe dziedziczenie po małżonku,
- powodują rozdzielność majątkową.
Myśląc o zakończeniu związku małżeńskiego, warto znać wszelkie rozwiązania dostępne w świetle prawa. Należy też odróżniać ich cechy wspólne oraz odmienne, ponieważ pozwoli to na podjęcie świadomej, korzystnej decyzji. Zarówno w przypadku chęci złożenia wniosku o separację, jak i rozwód – dobrze jest też skorzystać z profesjonalnej pomocy adwokata rodzinnego. Prawnik dokładnie przeanalizuje sytuację, wytłumaczy dostępne możliwości, podpowie w wyborze najlepszej opcji odpowiadającej Twoim potrzebom, a także opracuje skuteczny plan ochrony interesów Klienta. Potrzebujesz wsparcia prawnego we Wrocławiu lub innym okolicznym mieście? Serdecznie zapraszam do kontaktu!