Nowe przepisy dotyczące jazdy pod wpływem alkoholu
Nowelizacja kodeksu karnego z 1 października 2023 roku uwzględniła jeszcze surowsze kary dla pijanych kierowców. To jednak nie koniec zmian, ponieważ…
Nowelizacja kodeksu karnego z 1 października 2023 roku uwzględniła jeszcze surowsze kary dla pijanych kierowców. To jednak nie koniec zmian, ponieważ w pierwszych miesiącach nowego roku w życie wejdą kolejne przepisy bezkompromisowo piętnujące zachowanie osób nieodpowiedzialnie stwarzających zagrożenie na drodze. Co grozi za jazdę po spożyciu alkoholu w 2024 roku?
Stan po użyciu alkoholu a nietrzeźwość
Rodzaj i wymiar kary za jazdę pod wpływem alkoholu zależy od wysokości jego stężenia we krwi. Kiedy wynosi ono między 0,2 a 0,5 promila – mowa o stanie po użyciu alkoholu, po którym kierujący pojazd dopuszcza się wykroczenia. Natomiast, gdy stężenie jest wyższe niż 0,5 promila – osoba siedząca za kółkiem jest nietrzeźwa, więc popełnia przestępstwo i podlega karze ustalonej przez sąd na podstawie Kodeksu karnego.
Wysokość kar za jazdę w stanie nietrzeźwości
Zgodnie z przepisami, które weszły w życie 1 października 2023 roku, za kierowanie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi:
- pozbawienie wolności do 3 lat,
- zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat,
- 15 punktów karnych,
- kara pieniężna od 5000 zł do 60 000 zł.
W przypadku ponownego kierowania w stanie nietrzeźwym – kierowcy grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, a także podwójna grzywna wynosząca minimalnie 5000 złotych. Jeśli nieodpowiedzialny kierowca spowoduje wypadek ze skutkiem śmiertelnym, może trafić do więzienia na od 5 do 16 lat, a gdy sprawi poszkodowanemu ciężki uszczerbek na zdrowiu, musi liczyć się z karą do 20 lat pozbawienia wolności.
Nowe konsekwencje picia alkoholu po kolizji
Nowe przepisy rozwiązują również problem kierowców, którzy tłumaczyli się wypiciem alkoholu po spowodowaniu wypadku. Po reformie taki czyn jest zabroniony, a osoby próbujące uniknąć kary będą traktowane tak samo, jak kierowcy, u których od razu stwierdzono obecność alkoholu we krwi. W ich przypadku sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów na przynajmniej 3 lata.
Konfiskata samochodu nietrzeźwemu kierowcy – zmiany w 2024 roku
W 14 marca 2024 w życie wejść mają jeszcze surowsze przepisy dotyczące opisywanej kwestii. Zgodnie z nimi w przypadku złapania kierowcy na prowadzeniu pojazdu w stanie nietrzeźwości, kiedy stężenie alkoholu w jego krwi jest wyższe niż 1,5 promila albo gdy po raz kolejny w ciągu dwóch lat dopuści się on podobnego czynu – możliwa będzie konfiskata samochodu. Obowiązywać ona może również w sytuacji, w której nietrzeźwy kierowca powoduje wypadek. Jeśli pijana osoba nie prowadziła własnego samochodu – zobligowana jest do zapłaty kary wynoszącej równowartość pojazdu sprzed wypadku. Przy trzecim zatrzymaniu w stanie nietrzeźwości kierowcy dożywotnio odbierane jest prawo jazdy.
Jesteś nieszczęśliwym uczestnikiem wypadku spowodowanego przez pijanego kierowcę? Potrzebujesz wsparcia adwokata w sprawie karnej? Zapraszamy do korzystania z usług naszej profesjonalnej kancelarii we Wrocławiu i kontaktu!