Nieudany zabieg medycyny estetycznej a odszkodowanie
Branża beauty i medycyny estetycznej stale się rozwija, oferując coraz to nowsze oraz bardziej zaawansowane zabiegi poprawiające wygląd. W ostatnim czasie pojawiła…
Branża beauty i medycyny estetycznej stale się rozwija, oferując coraz to nowsze oraz bardziej zaawansowane zabiegi poprawiające wygląd. W ostatnim czasie pojawiła się potrzeba wprowadzenia zmian, które mają na celu zapewnienie większego bezpieczeństwa pacjentom. Jednym z kluczowych kroków nowelizacji jest wymóg, aby procedury medycyny estetycznej były wykonywane tylko i wyłącznie przez wykwalifikowanych lekarzy oraz stomatologów. Wybierając się zatem do kliniki medycyny estetycznej, warto zwrócić uwagę na to, czy dany zabieg zostanie przeprowadzony przez lekarza, a nie kosmetologa lub kosmetyczkę.
Medycyna estetyczna to dziedzina, która wymaga wiedzy medycznej. Wykonywanie procedur, takich jak wstrzykiwanie toksyny botulinowej, wypełnianie kwasem hialuronowym czy przeprowadzanie zabiegów laserowych, wymaga dogłębnej wiedzy na temat anatomii, działania substancji i reakcji organizmu. Lekarze są odpowiednio wykształceni oraz przeszkoleni, aby zrozumieć złożone procesy, a także dokonać właściwej oceny przed przystąpieniem do procedury. Bezpieczeństwo pacjenta jest najważniejszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wykonywaniu jakiejkolwiek procedury medycznej. Niestety zdarzają się sytuację, gdy nawet doświadczeni specjaliści popełniają błędy.
Jeżeli uważasz, że w Twoim przypadku zabieg medycyny estetycznej został nieprawidłowo wykonany, poprzez – brak doświadczenia lub odpowiednich kwalifikacji wykonującej go osoby, zastosowanie niecertyfikowanych produktów albo niezarejestrowanych urządzeń i zaniedbania w sztuce lekarskiej – możesz dochodzić roszczeń poprzez różne rozwiązania. Lekarz z pacjentem mogą dojść do porozumienia (ugoda) lub też może się rozpocząć proces przed sądem powszechnym, gdzie to sędzia zadecyduje o wysokości odszkodowania i zadośćuczynienia. Może także dojść do rozpoczęcia postępowania przed wojewódzką komisją ds. orzekania o zdarzeniach medycznych.
Jeżeli zdecydujesz się dochodzić swoich praw w sądzie, należy pamiętać, że będziesz musiał dowieść, że zabieg nie został wykonany zgodnie z obecnie praktykowanymi standardami medycznymi, że w jego wyniku doszło do uszczerbku na zdrowiu i/lub że zastosowane preparaty były niebezpieczne albo zastosowana technika przestarzała i szkodliwa.
Starty dla pacjenta mogą być materialne lub niematerialne. W tym pierwszym przypadku mówimy o uszczerbku na zdrowiu (np. uszkodzenie ciała, infekcja bakteryjna, blizny, krwotok itp.). Za szkody niematerialne uznaje się te, które mają negatywny wpływ na psychikę pacjenta (np. brak spodziewanego efektu, potrzeba wykonania drugiego zabiegu, trauma spowodowana komplikacjami podczas rekonwalescencji czy brakiem oczekiwanych rezultatów). W przypadku drogi sądowej rekomenduję, aby zebrać jak najwięcej dowodów, takich jak dokumentacja medyczna, dokumenty formalne (umowa między pacjentem a lekarzem lub kliniką, akt świadomej zgody na zabieg) i innych dokumentów, w tym opinie biegłych, innych specjalistów oraz zeznań i wyjaśnień świadków.
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnika z Wrocławia – zachęcamy do poznania szczegółów oferty naszej kancelarii adwokackiej.
Profesjonalny adwokat ds. odszkodowań
Wrocław to jedno z wielu miast, którego mieszkańcom proponujemy kompleksowe wsparcie prawnika medycznego w przypadku nieudanych zabiegów. W Kancelarii Adwokat Angeli Martyszewskiej indywidualnie oraz z ogromnym zaangażowaniem podchodzimy do każdej sprawy. Dzięki temu skutecznie i w jak najkrótszym terminie dochodzimy praw naszych Klientów. Zapraszamy do kontaktu!